Koncentrator Tlenu Zasada Działania
Koncentrator tlenu jest urządzeniem które potrafi produkować powietrze zawierające bardzo dużą ilość tlenu, około 90 - 95%. Urządzenia te charakteryzuje łatwość w obsłudze, są przyjazne dla użytkownika dzięki czemu mogą być używane do domowej tlenoterapii przez osoby starsze. Do tlenoterapii domowej używa się koncentratorów stacjonarnych zasilanych prądem elektrycznym, w przypadku gdy pacjent musi opuścić dom może zaopatrzyć się w koncentrator przenośny zasilany bateryjne.
Produkcja praktycznie czystego tlenu odbywa się w bardzo prosty sposób, urządzenie pobiera z atmosfery ( z pomieszczenia ) powietrze które zawiera 21% tlenu oraz 78% azotu, azot jest izolowany dzięki czemu urządzanie może dostarczyć pacjentowi praktycznie czysty tlen - około 95%. Co więcej, koncentratory tlenu są świetną alternatywą dla butli z tlenem które trzeba ciągle zawozić do punktu serwisowego w celu napełnienia - w przypadku koncentratora nie ma takiej potrzeby - wystarczy prąd elektryczny aby urządzeni mogło pracować.
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru koncentratora ? Przede wszystkim na parametr który nosi nazwę "koncentracja tlenu", tak jak napisaliśmy powyżej, prawidłowo koncentrator powinien produkować tlen medyczny o stężeniu 90 - 95%, jeśli sprzęt produkuje mniej np. 50% będzie on wysoce nieskuteczny - w polskim internecie można znaleźć wiele ofert takich koncentratorów ( chińskie podróbki ).
Większość pacjentów którzy odczuwają stany niedotlenienia organizmu na pewno poczuje poprawę stosując tlen medyczny, należy jednak pamiętać, że dla wielu pacjentów ważna jest opinia lekarza specjalisty ( w tym przypadku jest to pulmonolog ), dlatego zachęcamy do odbycia specjalistycznej wizyty lekarskiej przed podjęciem tlenoterapii. Dalsza część artykułu pomoże Państwu poznać podstawowy zestaw pytań który należy przedstawić lekarzowi.
Jak długo powinniśmy stosować Koncentrator Tlenu ?
Wiedza ogólna na temat tlenoterapii domowej pozwala nam przedstawić pewne parametry które najczęściej lekarze zalecają swoim pacjentom.
- w przypadku POcHP zazwyczaj jest to zakres 12 - 16 godzin / dobę , ilość tlenu ustawiamy na 1 - 2 litry / minutę ( najczęściej lekarze zalecają ustawienie 2 l / min, jedynie w przypadku pacjentów z dobrą saturacją, co zdąża się średnio u 1 na 20, lekarz zaleca ustawienie 1 l / min, mowa tu o saturacji tlenu we krwi wynoszącej ponad 90% - saturację mierzymy pulsoksymetrem na-palcowym ).
- w przypadku Raka Płuc stosuje się podobne ustawiania jak przy POcHP, jednakże podczas nagłych ataków duszności lekarze często zalecają zwieszenie ilości podawanego tlenu na 4 - 5 litrów / minutę np. na kilka godzin aby pacjent mógł normalnie oddychać.
Czego lekarze często zapominają przekazać pacjentom ?
1. Bardzo ważne aby używać tlenu medycznego podczas snu, gdy śpimy saturacja tlenu we krwi zazwyczaj spada, średnio o 10%. Wiedza specjalistyczna podpowiada nam, że podczas snu najlepiej stosować o 0,5 lub o 1 litr tlenu / minutę więcej niż podczas gdy nie śpimy. Jak zbadać czy jest taka potrzeba ? Najlepiej codziennie sprawdzać saturację za pomocą pulsoksymteru, np. rano od razu po przebudzeniu.
2. Jeśli stosowałeś tlen medyczny w szpitalu przez 24 godziny / dobę nie wolno robić Ci tego podczas tlenoterapii domowej, używanie tlenu bez przerwy jest możliwe tylko przez krótki okres czasu np. 7 dni i tylko podczas pobytu w szpitalu. Jeśli zdecydujesz się na taką praktykę w domu to prawdopodobnie po 3 - 4 tygodniach ( lub wcześniej ) możesz się zatruć dwutlenkiem węgla. Ogólnie ustalona przez lekarzy bezpieczna ilość godzin to 12 - 16.
Jak korzystać z koncentratora tlenu w sposób prawidłowy ?
1. Przede wszystkim należy pamiętać, że koncentratory produkują suchy tlen który wymaga nawilżenia, stosowanie suchego tlenu mocno wysusza drogi oddechowe. Aby nawilżyć tlen wystarczy nabyć dodatkowe akcesorium w postaci nawilżacza ( butelki ), tlen jest nawilżany za pomocą wody destylowanej - nie wolno stosować innej wody gdyż występuje ryzyko zapchania całego obiegu co skutkuje poważną awarią koncentratora tlenu.
2. Każdorazowo po wymianie wody w nawilżaczu na nową przyłóż wąsy tlenowe do ucha i sprawdź czy tlen wydostaje się przez wąsy, jeśli źle dokręciłeś butelkę tlen nie będzie się wydostawał.
3. Regularnie oczyszczaj filtr gąbkowy z kurzu.
4. Nie umiejscawiaj koncentratora tlenu w pomieszczeniach gdzie może on ulec przegrzaniu np. w łazience.